Poradnik debiutującego duathlonisty – wszystko co musisz wiedzieć przed startem!

Szukasz nowych wyzwań? Chcesz się sprawdzić w zawodach multisportowych, ale nie do końca wiesz, jak się za to zabrać i z czym, to się właściwie wiąże? Z myślą o wszystkich debiutantach oraz osobach, które może nie są jeszcze do końca przekonane, aby wystartować w duathlonie, stworzyliśmy specjalny poradnik. Odpowiadamy w nim na nurtujące debiutantów pytania oraz przekonujemy, że w duathlonie wystartować może praktycznie każdy! Wystarczy tylko trochę chęci. Gwarantujemy, że ukończenie zawodów daje bardzo dużo satysfakcji! Zaczynajmy!

Duathlon, czyli bieg i jazda na rowerze – jaki wybrać dystans?

Skoro trafiłaś lub trafiłeś na ten poradnik, to z pewnością wiesz, że na klasyczny duathlon składają się: trasa biegowa oraz kolarska. Zawodnik najpierw biegnie, następnie wskakuje na rower i na koniec – aż do samej mety – znowu biegnie. Nie inaczej będzie podczas Cross Uraz Duathlonu.

Przygotowaliśmy dla Was 2 dystanse. Coś lżejszego, czyli wersję MINI (5 km biegu, 20 km jazdy rowerem, 2,5 km biegu) oraz coś dla większych kozaków, czyli wersję MAX (10 km biegu, 40 km roweru, 5 km biegu).

Dystans MINI polecamy debiutantom oraz juniorom. Osoby o mniejszej wytrzymałości i doświadczeniu z pewnością sobie z nim poradzą. Jest to doskonała okazja, aby postawić swoje pierwsze kroki w zawodach multisportowych! Nie jest to jednak regułą, bo jeśli masz za sobą maratony, czy wyścigi kolarskie i szukasz nowych wyzwań, to możesz z powodzeniem wystartować na dłuższym dystansie.

Dla kogo jest duathlon?

Tutaj odpowiedź jest prosta: DLA KAŻDEGO! W naszych zawodach startują kobiety, mężczyźni, juniorzy, seniorzy, starsi i młodsi, wegetarianie, weganie i mięsożercy, osoby żyjące w celibacie, kawalerzy i małżeństwa. No po prostu wszyscy.

Ponadto jeden z duathlonów naszego cyklu – Marconi Duathlon Świdnica – odbędzie się 5 maja, w Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. My tę walkę podejmujemy od zawsze i na nasze zawody zapraszamy również zawodników startujących wraz z osobami niepełnosprawnymi! W tym roku, na duathlon organizowany w Świdnicy zapowiedziały się już 3 takie zespoły!

Jaki rower na duathlon?

Wybór optymalnego roweru jest dość istotną kwestią. Nikt przecież nie chce kolarzówką zakopać się w błocie, prawda? W przypadku Cross Uraz Duathlonu sprawa jest prosta. Zawody mają charakter crossowy a trasa rowerowa w dużej części przebiega po drogach polnych i leśnych. Najlepiej pokonywać ją zatem na rowerach przełajowych, crossowych, czy MTB.

Do niczego jednak nie zmuszamy – chcesz jechać rowerem miejskim, czy składakiem? Jedź! Pamiętajmy, że oprócz rywalizacji liczy się przede wszystkim dobra zabawa! I to właśnie w duathlonie jest najpiękniejsze.

Jakie buty na duathlon?

Można by rzec krótko: wygodne. Jednak wiemy, że wielu taka odpowiedź nie usatysfakcjonuje. Zatem wyjaśniamy. Podczas pokonywania trasy biegowej warto mieć na nogach buty trailowe do biegania przełajowego. Zapewniają one optymalną stabilizację, a także przyczepność, bez względu na powierzchnię.

Można w nich również jechać na rowerze, jednak dużo większa część zawodników korzysta z pedałów zatrzaskowych, do których należy dobrać odpowiednie obuwie rowerowe. W tym przepadku należy uwzględnić, że będzie trzeba szybo przebrać buty w strefie zmian… a skoro o niej mowa, to…

Wszystko o strefie zmian

Jeśli nigdy nie uczestniczyłeś w zawodach multisportowych, to strefa zmian będzie dla Ciebie również nowością. Trudno mówić w tym kontekście o wyzwaniu, jednak pewne rzeczy warto wiedzieć zanim wybierze się na duathlon.

W strefie zmian każdy zawodnik ma swoje WYZNACZONE MIEJSCE! Miejsca są ponumerowane i nie możesz stawiać roweru tam gdzie się tobie podoba – stawiasz tam gdzie jest twój numer. Do strefy zmian nie można po prostu sobie wejść z rowerem – wchodzisz tylko, gdy ma on naklejoną naklejką z twoim numerem startowym, który otrzymasz od organizatora.

Wyjść możesz też dopiero po określonej w regulaminie godzinie i tylko posiadając komplet naklejek na rowerze oraz własny numer startowy. Przy wychodzeniu sędziowie robią każdemu zdjęcie z wyprowadzanym rowerem – TO WSZYSTKO DLA BEZPIECZEŃSTWA WASZYCH BIKE’ÓW, WIĘC NIE OPONUJCIE, TYLKO PODDAJCIE SIĘ POLECENIOM SĘDZIÓW I SŁUŻB ORGANIZATORA.

Jeszcze przed startem zawodnicy mają czas, aby wstawić swoje rowery i inne potrzebne rzeczy, takie jak kask, okulary, buty, czy ewentualnie dodatkowe ubranie do strefy zmian. Przed opuszczeniem strefy nie zapomnij sprawdzić jeszcze raz czy wszystko masz, czy masz dobrze napompowane koła i optymalnie do startu ustawione przerzutki. Wytrawni zawodnicy przed zawodami wizualizują sobie swoje ruchy w strefie zmian, aby w ferworze rywalizacji nie pogubić się, wszystko zrobić płynnie i nie stracić zbyt dużo czasu.

Ruch w strefie zmian podczas zawodów duathlonowych

WAŻNE: już podczas zawodów rower ściągasz ze stojaka z zapiętym kaskiem! ZAWSZE GDY GO PROWADZISZ, JEDZIESZ NA ROWERZE – MASZ ZAPIĘTY  KASK. Proste? Proste!

Oczywiście przy stojaku sędziowie nie pilnują tego, czy kask jest zapięty czy nie, ale ze strefy zmian nie wyjdziesz bez zapiętego kasku, bo zostaniesz zatrzymany przez sędziego i pouczony o Twoim błędzie. Pamiętaj, że pouczenie trwa z 30 sekund, więc szkoda twojego czasu.

Po wybiegnięciu ze strefy z rowerem w ręku, na rower możesz wejść dopiero PO PRZEKROCZENIU LINII WEJŚCIA NA ROWER. Ta sama linia jest linią ZEJŚCIA Z ROWERU PRZED STREFĄ ZMIAN. Linie będą narysowane na ziemi. A jeśli wskoczysz na rower przed tą linią – to wiadomo SĘDZIOWIE ZATRZYMAJĄ CIEBIE DO POUCZENIA.

Do strefy zmian podczas wyścigu duathlonowego wejdziesz dwa razy. Po pierwszym biegu, żeby zabrać rower i po trasie kolarskiej, żeby go odłożyć.

Jak się przygotować do duathlonu, żeby dać radę?

W duathlonach udział biorą zarówno biegacze, jak i kolarze. Ta multidyscyplina zyskuje na popularności, gdyż wprowadza urozmaicenie do treningów. Biegaczowi przyda się trening rowerowy, a kolarzowi biegowy. Czyli wszyscy wygrywają! W przypadku, w którym w ogóle, nigdy nie trenowałeś, będziesz musiał rozpocząć przygotowania! W Internecie znajdziesz pełno poradników, jak trenować. Nie ma jednak złotej reguły i ważne żeby wsłuchać się w swój organizm. To na ile Ciebie stać i ile musisz włożyć pracy wiesz przecież najlepiej sam. Warto pamiętać nie tylko o treningach, ale także czasie na regenerację!

Innymi słowy pamiętaj o odpoczynku. Progres, który osiągasz, odbywa się właśnie w trakcie kiedy regenerujesz się pomiędzy treningami! – dziwne nie? Ale właśnie tak jest!

Warto też organizować sobie treningi w formie zakładek. To taki trening, gdzie łączysz 2 dyscypliny: np. najpierw rower – a po tym bieganie. Wskazane jest również czasem w drugą stronę popróbować, czyli jak to jest po mocniejszym lub dłuższym biegu – jak się jeździe na rowerze. Po prostu warto zaadoptować organizm do zmiany dyscypliny! To jak? Dasz radę? Na pewno! Wierzymy w Ciebie!

O czym należy pamiętać na trasach duathlonu?

Podczas zawodów obowiązują konkretne reguły, które musisz przestrzegać. Dodatkowo pamiętaj również o zasadzie Fair Play – mamy się dobrze bawić, a na zwycięzcę nie czekają przysłowiowe „złote kalesony”. Więc bez spiny.

Podczas pokonywania trasy kolarskiej na Cross Uraz Duathlonie MUSISZ mieć przez cały czas zapięty kask rowerowy. Bez kasku nie wejdziesz nawet wstawić roweru do strefy zmian. Aby wejść do strefy zmian z rowerem – musisz mieć zapięty kask. Zasada jest prosta. Masz rower – masz zapięty kask. Nie oszukasz nas garnkiem, czy inną czapką. Klarowne? To świetnie, leć do sklepu sportowego i nie zapomnij spakować ze sobą kasku do torby przed zawodami!

Kolejna rzecz dotycząca jazdy na rowerze, a także biegania: słuchawki w uszach – ze względu bezpieczeństwa są zabronione bezwzględnie. Podczas Cross Uraz Duathlonu punk-rockowy zespół Suchy Pion zagra koncert na żywo – musi Tobie to wystarczyć.

Dodatkowo stosuj się do przepisów ruchu drogowego, trzymaj się prawej strony ulicy i uważaj na siebie oraz innych uczestników imprezy. Ulice będą wyłączone z ruchu, ale dodatkowa rozwaga zawsze jest wskazana!

Ponadto nie śmieć! Nie wyrzucaj do lasu plastikowych butelek, kubeczków i opakowań, czy skórek po bananie, nie rzucaj też nimi w innych uczestników, ani w dziki i inne leśne zwierzęta. Śmieci i opakowania można wyrzucać przy wyjściu ze strefy zmian do ustawionych koszy na śmieci.

Na trasie również będzie ustawione miejsce, w którym podawana będzie woda i do 200 metrów po tym punkcie – będzie można wyrzucać śmieci. Na trasie obowiązuje BEZWZGLEDNY ZAKAZ ŚMIECENIA! I to na pewno grozi dyskwalifikacją, jeśli sędziowie Ciebie złapią.

SKÓRKA OD BANANA – To też śmieć. Sędzia nie będzie Ciebie pytał, czy aby to co wyrzuciłeś było biodegradowalne, a pomacha Tobie czerwonym kartonikiem – to już nie oznacza pouczenia.

Co zabrać ze sobą na trasę duathlonu?

Odbierając pakiet startowy na Cross Uraz Duathlon dostaniesz komplet numerów startowych do naklejenia na rower a także klasyczny numer startowy. Podczas biegu musisz mieć go z przodu, a jadąc rowerem na plecach. Możesz go przypiąć choćby agrafką, jednak dużym ułatwieniem są takie pasy: https://sklep.dashrade.com/produkt/pas-na-numer-startowy-z-6-kieszonkami-na-zele-energetyczne/

Ponadto w pakiecie znajdziesz również 3 żele energetyczne #DASHRADE, mogą się one okazać nieocenionym wsparciem, gdy na trasie dopadnie Ciebie kryzys. Warto też uzbroić się w bidon z wodą i mieć go np. w strefie zmian, czy przy rowerze. Na trasie będziesz miał też dostęp do bufetu z wodą i owocami, a po całych zawodach posiłek w strefie finiszera. Zatem nie musisz się martwić o głód, czy odwodnienie. O wszystko zadbamy!

Dlaczego Cross Uraz Duathlon?

Cross Uraz Duathlon jest świetnym miejscem do zadebiutowania w duathlonie! Zawodnicy cenią sobie w szczególności doskonałą atmosferę i świetną zabawę. Trasa biegowa poprowadzona jest wzdłuż malowniczej doliny Odry, a rowerowa przebiega przez pobliski las i pola. Serce zawodów znajduje się w Miasteczku Portowym u podnóża ruin zamku Uraz. Dodatkowo każdy uczestnik bierze udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Z CUD-u możesz wrócić z nowym rowerem! A jak zapiszesz się do 1 marca, to czeka na Ciebie możliwość wygrania tygodniowego wypadu na Majorkę, na obóz triathlonowy, który odbędzie się w pierwszej połowie kwietnia!

Dodatkowo każdy uczestnik zawodów w pakiecie startowym otrzyma komin, czyli multifunkcyjną chustę, która przyda się każdemu sportowcowi, w różnych warunkach pogodowych.

Ponadto Cross Uraz Duathlon jest pierwszą imprezą tegorocznego cyklu duathlonów, więc jeśli spodoba się Tobie ta multisportowa dyscyplina, a gwarantujemy, że to wciąga, to będą kolejne okazje do ścigania się na Dolnym Śląsku! To co? Widzimy się 31 marca 2019 roku w Urazie koło Wrocławia? Czekamy na Ciebie, zadebiutuj u nas!

więcej wpisów