Wszystko o strefie zmian!

Jeśli nigdy nie uczestniczyłeś w zawodach multisportowych, to strefa zmian będzie dla Ciebie również nowością. Trudno mówić w tym kontekście o wyzwaniu, jednak pewne rzeczy warto wiedzieć zanim wybierze się na duathlon.

W strefie zmian każdy zawodnik ma swoje WYZNACZONE MIEJSCE! Miejsca są ponumerowane i nie możesz stawiać roweru tam gdzie się tobie podoba – stawiasz tam gdzie jest twój numer. Do strefy zmian nie można po prostu sobie wejść z rowerem – wchodzisz tylko, gdy ma on naklejoną naklejką z twoim numerem startowym, który otrzymasz od organizatora.

Wyjść możesz też dopiero po określonej w regulaminie godzinie i tylko posiadając komplet naklejek na rowerze oraz własny numer startowy. Przy wychodzeniu sędziowie robią każdemu zdjęcie z wyprowadzanym rowerem – TO WSZYSTKO DLA BEZPIECZEŃSTWA WASZYCH BIKE’ÓW, WIĘC NIE OPONUJCIE, TYLKO PODDAJCIE SIĘ POLECENIOM SĘDZIÓW I SŁUŻB ORGANIZATORA.

Jeszcze przed startem zawodnicy mają czas, aby wstawić swoje rowery i inne potrzebne rzeczy, takie jak kask, okulary, buty, czy ewentualnie dodatkowe ubranie do strefy zmian. Przed opuszczeniem strefy nie zapomnij sprawdzić jeszcze raz czy wszystko masz, czy masz dobrze napompowane koła i optymalnie do startu ustawione przerzutki. Wytrawni zawodnicy przed zawodami wizualizują sobie swoje ruchy w strefie zmian, aby w ferworze rywalizacji nie pogubić się, wszystko zrobić płynnie i nie stracić zbyt dużo czasu.

Ruch w strefie zmian podczas zawodów duathlonowych

WAŻNE: już podczas zawodów rower ściągasz ze stojaka z zapiętym kaskiem! ZAWSZE GDY GO PROWADZISZ, JEDZIESZ NA ROWERZE – MASZ ZAPIĘTY  KASK. Proste? Proste!

Oczywiście przy stojaku sędziowie nie pilnują tego, czy kask jest zapięty czy nie, ale ze strefy zmian nie wyjdziesz bez zapiętego kasku, bo zostaniesz zatrzymany przez sędziego i pouczony o Twoim błędzie. Pamiętaj, że pouczenie trwa z 30 sekund, więc szkoda twojego czasu.

Po wybiegnięciu ze strefy z rowerem w ręku, na rower możesz wejść dopiero PO PRZEKROCZENIU LINII WEJŚCIA NA ROWER. Ta sama linia jest linią ZEJŚCIA Z ROWERU PRZED STREFĄ ZMIAN. Linie będą narysowane na ziemi. A jeśli wskoczysz na rower przed tą linią – to wiadomo SĘDZIOWIE ZATRZYMAJĄ CIEBIE DO POUCZENIA.

Do strefy zmian podczas wyścigu duathlonowego wejdziesz dwa razy. Po pierwszym biegu, żeby zabrać rower i po trasie kolarskiej, żeby go odłożyć.

Pamiętajcie również, że duathlon to przede wszystkim dobra zabawa! Zapraszamy na Cross Uraz Duathlon, który odbędzie się już 31 marca w Urazie k. Wrocławia!

więcej wpisów